Przewodnik po Newcastle i okolicach, czyli miejsca do zwiedzania (2022)

Jak juz tu do nas przyjedziecie, planujemy pokazac Wam tak duzo, ile sie da z lokalnych atrakcji.
Jesli ktos lubi ogladac katedry, zamki i inne zabytki architektury to cos sie dla Was tutaj znajdzie.
Pomyslalam, ze fajnie jest wiedziec, gdzie sie jedzie i co sie zwiedza,a ze interesuje mnie historia lokalna, wiec troche informacji sie uzbieralo no i moge sie nia podzielic. Opisze tutaj o turystycznych ciekawostkach Newcastle i okolic (tam, gdzie prawdopodobnie sie wybierzemy na wycieczki) i jesli kogos to nie interesuje, to mozna smialo ominac ten ustep :))
A wiec:
NEWCASTLE UPON TYNE

(Video) Londyn w weekend co zobaczyć co zwiedzić w 2 dni w Londynie. Londyn top 10 atrakcje turystyczne.

Na początku XIX wieku, okolice obecnego Monumentu (pomnik w centrum miasta) były błotnistym skrzyżowaniem, okrążonym chlewikami, stertami nawozu i usypiskami śmieci. Nic dziwnego, że mieszkańców miasta często dziesiątkowały choroby: wybuch cholery w 1832 zabił 306 osób, a dwadzieścia lat póżniej – w 1853 roku - 1,533 osoby.

Około roku 1824, dzięki pracy i inwencji miejscowego budowniczego Richarda Graingera miasto przeżyło prawdziwą metamorfozę. Wybudowano nowe, eleganckie budynki, w tym również dzisiejsze centrum handlowe Eldon Square, które na początku swojego istnienia było siedzibą YMCA (Young Men’s Christian Association - Związek Chrześcijańskiej Młodzieży Męskiej, międzynarodowa organizacja ekumeniczna). Jedyną różnicą na starych fotografiach Newcastle z 1900 roku są bryczki zamiast samochodów; reszta – budynki wokół, Monument i tłumy ludzi – nie różni się od tego, co widzimy dzisiaj.

Rozbudowa centrum miasta zajęła około siedmiu lat. Całość wybudowanych ówcześnie budynków jest dzisiaj znana jako Grainger Town, składające się z: Grey street, Grainger street, Theatre Royal oraz Grainger Market.

(Video) 10 niesamowitych miejsc w POLSCE

Monument, czyli pomnik wzniesiony dla uczczenia pamięci Charles’a Earl Grey’a został wybudowany w sierpniu 1838 roku. Kolumna pomnika ma 41 metrów wysokości, jej podstawa – 4,5m. „Earl” nie jest imieniem, (jak niektórzy sądzą), jest to tytuł przyznawany członkom Izbie Lordów w Parlamencie.

Urodzony w Nothumberland, Charles Grey w latach 1830-1834 obejmował stanowisko premiera Wielkiej Brytanii. Przyczynił się do wprowadzenia w życie reformy elektoralnej z 1832 roku. Reforma pomogła zlikwidować wiele anomalii w Parlamencie i usprawnienić jego działalność. Dzięki niej prawo głosu otrzymali również najbiedniejsi (ci, którzy zamieszkiwali lokale o rocznej wartości 10₤). Cztery lata po przeprowadzeniu reformy przyjaciele i wielbiciele Ch. Grey’a rozpoczęli powszechną zbiórkę funduszy na wzniesienie pomnika. Mimo niezbyt dużej popularności pomysłu (Ch. Grey’a nie było na ceremonii zakładania fundamentu pod pomnikiem), budowę pomnika szczęśliwie ukończono w 1838 roku. Architekci John i Benjamin Green zaprojektowali kolumnę wraz z postacią polityka na jej wierzchołku. Ch. Grey na pomniku jest podobno dwa razy większy niż w rzeczywistości. Edward Hodges Baily, (który kilka lat pózniej stał się popularny dzięki rzeźbie Nelsona w Trafalgar Square w Londynie) zajął się rzeźbieniem podobizny polityka. Pod fundamentem pomnika znajdują się oryginalne plany architektoniczne, lista ofiarodawców, którzy przyczynili się do budowy pomnika oraz medale i monety ze srebra i złota, podarowane przez ówczesnego prezydenta miasta, John’a Fenwick’a.

W 1941 roku wierzchołek pomnika (głowa Ch. Grey’a) został zniszczony przez błyskwicę. Na szczęście nikt nie został ranny, a głowę pomnika, po dokładnym sklejeniu zniszczonych części, wyrzeźbiono na nowo w 1947 roku. Jeśli się przyjrzeć dokładnie pomnikowi, widać, że głowa Ch. Grey’a jest „młodsza” od reszty ciała.

(Video) Top lista najpiękniejszych miejsc w Irlandii Północnej+przydatne informacje

Przyjrzeć się dokładniej pomnikowi, jak również obejrzeć panoramę miasta można podczas specjalnych okazji, kiedy niewielki taras widowiskowy na samej górze pomnika jest dostępny dla publiczności. W środku kolumny są ukryte spiralne schody, po którym można się wspiąć na sam szczyt; szkoda tylko, że specjalne okazje, kiedy wejście jest udostepniane dla publiczności zdarzają się specjalnie rzadko.

Monument został wybudowany jako wyraz wdzięczności Anglików dla przeprowadzonej przez Ch. Grey’a Reformy z 1832 roku (należy zaznaczyć, że nie tylko reforma elekcyjna przyniosła mu uznanie; podczas jego kadencji w 1833 roku zniesiono niewolnictwo w całym Imperium Brytyjskim). Najprawdopodobnie Ch. Grey nigdy nie przypuszczał, że za sto pięćdziesiąt lat będzie kojarzony wcale nie z polityką, tylko ze zwykłą ...herbatą. „Earl’s Grey Tea” jest to mieszanka herbaty czarnej z olejkiem bergamotowym, której wynalezienie przypisuje się właśnie temu politykowi. Legenda mówi, że był to wyraz wdzięczności chińskiego mandaryna, którego topiący się syn został uratowany przez jednego z ludzi lorda Greya. Legendy to mają do siebie, że często kłamią w piękny sposób. Jak zobaczymy poniżej, właśnie tak jest w przypadku tej legendy. Chiny są dumne z herbaty zielonej, nie czarnej. Wydaje się więc wątpliwe, by Chińczycy dysponowali przepisem na to, co dziś nazywamy herbata "earl grey". Zresztą Lord Grey nigdy nie postawił stopy na ziemi chińskiej.

Prawdą jest natomiast, że bergamotka była dodawana do herbaty w Howick i Fallodon (około 50 mil na północ od Newcastle, okolice Alnwick), skąd pochodzi rodzina polityka. Woda w tym miejscu zawierała zbyt dużo wapna, toteż w celu poprawienia jej smaku, dodawano do niej bergamotkę.

(Video) ZWIEDZAMY NEWCASTLE UPON TYNE | PODRÓŻOWANIE SAMOCHODEM Z MAŁYMI DZIEĆMI | VLOGTOBER

Obecnie okolice pomnika (schody i cały placyk przed Eldon Square) są doskonałym miejscem na wyznaczanie spotkań i randek. Ale sto lat temu centrum miasta wyglądało zupełnie inaczej. Zamiast przechadzających się parek było tutaj bardzo ruchliwe i niebezpieczne skrzyżowanie i nikomu nawet nie przychodziło do głowy, żeby usiąść na schodach pomnika, gdyż stał on odgrodzony metalowymi sztachetami.

Jedną z pierwszych książek, nabytych przeze mnie w UK, był oczywiście słownik angielsko-polski, kupiony tuż obok Monumentu w księgarni „Waterstone”. Ten właśnie sklep pod koniec XIX wieku był pierwszym w mieście, przed którym oświetlano ulicę, a jego współwłaściciel, Joseph Swan, przyczynił się do rozwoju elektryczności w Anglii i na całym świecie? Od 1840 roku w laboratorium nad sklepem Swan rozpoczął swoją wielką przygodę z elektrycznością, aż po czterdziestu latach (w1880 r.) Mosley Street została pierwszą ulicą w Anglii oświetlaną przez światło elektryczne. Aż do 1974 roku w miejscu dzisiejszego „Waterstone” mieścił się sklep, którego jednym z współwłaścicieli był J.Swan: „Mawson, Swan and Morgan”. Obecne wiktoriańskie latarnie przed sklepem mało się różnią od tych, które jarzyły się światłem sto lat temu. Historia często płata figle: polityk jest kojarzony z herbatą, a wynalazca żarówki, Joseph Swan właśnie, jest często mylony z Thomasem Edisonem, który częściowo bazował na patentach J.Swan’a. Dom tego niezwykłego angielskiego wynalazcy Underhill (Kells Lane na Low Fell w Gateshead) było pierwszym mieszkaniem na świecie, w którym zastosowano elektryczność do oświetlania pomieszczeń. J. Swan przyczynił się również do rozwoju fotografii, niektóre jego wynalazki (jak na przykład papier bromosrebrowy) do tej pory są używane w klasycznej fotografii.

Po lewej stronie „Waterstone”, naprzeciwko Old Eldon Square, można zauważyć grupki fanów muzyki „gothic”, zbierających się tam co sobotę. Wyzywająco ubrani, w glanach i z rozwianymi na wietrze czerwonymi włosami są uosobieniem burzliwej młodości. Nie kontrastują zbyt mocno z historycznym zielonym skwerem, nazwanym na cześć Lorda Johna Scotta Eldona, pózniejszego Najwyższego Kanclerza Anglii, który za czasów swojej młodości też nie był grzecznym chłopczykiem. W roku 1772 porwał 18-letnią córkę bankiera Bessie Surtees, z którą żyli potem „długo i szczęśliwie” w Londynie. Dom rodzinny Bessie można obejrzeć na Quaside, jest jednym z najlepiej zachowanych budynków mieszkalnych z przełomu 17.i 18 wieków. Na parterze budynku mieści się wystawa przedstawiająca historię budynku i jego mieszkańców, natomiast na górze mieści się regionalny oddział English Heritage, organizacji państwowej, zajmującej się nadzorowaniem dziedzictwa historycznego Wielkiej Brytanii.

(Video) 10 najpiękniejszych miejsc w Australii

Ostatnim obiektem naszej wirtualnej przechadzki po centrum miasta będzie Eldon Square. Historia Eldon Square jest o wiele starsza i ciekawsza, niż to się wydaje na pierwszy rzut oka. Początki obecnego centrum handlowego wiążą się z otwarciem sklepu z tkaninami, wstążkami i koronkami w centrum miasta w tym samym roku, kiedy wzniesiono Monument (1838). Był to jeden z pierwszych sklepów, w którym pod wystawianym towarem podawano cenę, zmieniając w ten sposób wcześniejszy proceder targowania się na konkretne wyznaczniki ekonomiczne. Właściciel sklepu, Emerson Muschamp Bainbridge z roku na rok rozszerzał asortyment sklepu (sprzedawano m.in. pończochy, skarpetki, rękawiczki i szale), dzięki czemu sklep stopniowo zamieniał się w dom towarowy. Rodzina zmarłego właściciela kontynuowała działalność gospodarczą, aż w roku 1953 sklep Bainbridge’ów połączył się ze spółką John’a Lewis’a. Pochodząca sprzed 169 laty popularna nazwa sklepu „Bainbridge shop” nadal funkcjonuje wśród mieszkańców starszego pokolenia.

Centrum Handlowe w tej postaci, w jakiej znane jest dzisiaj, zostało otwarte w 1977 roku, było to wydarzenie wagi państwowej, podczas ceremonii otwarcia była obecna królowa Elżbieta II. Obecnie sklep Bainbridge’a, od którego zaczęła się cała historia Eldon Square, jest jednym ze 150 sklepów w centrum handlowym o powierzchni 89,277m².

Miasto ma wiele zakątków, uliczek i placów wartych bliższego przyjrzenia się im. Co też najprawdopodbniej razem zrobimy.

(Video) WARSZAWA 10 MIEJSC - CO WARTO ZOBACZYĆ cz.1 - Podróże po Polsce

Videos

1. WARSZAWA 10 MIEJSC - CO WARTO ZOBACZYĆ cz.1 - Podróże po Polsce
(Amazing Poland Trip)
2. Loch Lomond i okolice. Góry, atrakcje, co warto zobaczyć? Szkocja | Wiecznie Wolni #41
(Wiecznie Wolni)
3. Zwiedzanie Lizbony: Co warto zobaczyć na Alfamie?
(InfoLizbona.pl - praktyczny przewodnik po Lizbonie i Portugalii)
4. Sekretne miejsca LONDYNU 2 #45 ( LONDYN CENTRUM )
(uRban w Londynie)
5. Czego unikać będąc w LONDYNIE
(uRban w Londynie)
6. WROCŁAW 10 MIEJSC - CO ZOBACZYĆ - AMAZING POLAND TRIP
(Amazing Poland Trip)

Top Articles

Latest Posts

Article information

Author: Melvina Ondricka

Last Updated: 01/05/2023

Views: 5949

Rating: 4.8 / 5 (68 voted)

Reviews: 91% of readers found this page helpful

Author information

Name: Melvina Ondricka

Birthday: 2000-12-23

Address: Suite 382 139 Shaniqua Locks, Paulaborough, UT 90498

Phone: +636383657021

Job: Dynamic Government Specialist

Hobby: Kite flying, Watching movies, Knitting, Model building, Reading, Wood carving, Paintball

Introduction: My name is Melvina Ondricka, I am a helpful, fancy, friendly, innocent, outstanding, courageous, thoughtful person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.